Kendim, Kendin, Kendisi, Kendimiz, Kendiniz, Kendileri…

Daha önce hiç sadece kendisi hakkında konuşmak isteyen biriyle tanıştınız mı? Bütün gün “ben, ben, ben” veya “benim, benim, benim”. Bu türden konuşmalar gerçekten insanları dinlemekten uzaklaştırabilir.

Bazı günler “bencil” (selfish) veya “ ben merkezli” (self centered) olmaktan suçluluk duyabiliriz (feel guilty). Böyle günlerde kullanmak için işte birkaç deyim :

Kendini bilmek

Delphi’deki Apollon Tapınağı’nın girişinde Yunanca altın harflerle “Kendini Bil!” yazıyor. Kendini bilmek; yani kendin hakkında iyi yönlerini ve kötü yönlerini bil. Bir farkındalık (awareness) meselesi.  Eğer kendini iyi tanıyorsan; diğer insanları da iyi tanıyabilirsin.

“ Harun kendini bilmez bir adam!”

Bu cümlede “kendini bilmez” bir sıfat olarak yer alıyor. Yani Harun kendisi hakkında aslında çok az şey biliyor.

 

Kendini beğenmiş

Bilirsiniz, bazı insanlar kendilerine bayılırlar. Sürekli kendileri hakkında konuşur ve sık sık gösteriş yaparlar (show off). Bu insanlar için Türkçe’de bir sıfat olarak “kendini beğenmiş” deyimini kullanabiliriz. Mesela;

B : Aysel dün bütün gün “ Ben çok iyi bir anneyim, çocuklarım beni her zaman övüyor. Dün onlara kek pişirdim, bayıldılar. Ben aynı zamanda çok mükemmel bir eşim. Ben….. Ben…” diye konuştu ve çok sıkıldım.

C : Aysel tam bir kendini beğenmiş. Onunla konuşmak gerçekten çok sıkıcı.

 

Kendi bildiğini okumak

Bazı insanlar da tavsiye dinlemeyi sevmez. Mesela; siz ona bir konu hakkında farklı bir yöntem gösterirsiniz ama o kişi yine de “kendi bildiğini okur.” Yani sizi dinlemez ve kendisi nasıl biliyorsa öyle yapar.

Ben Ahmet’e “ O mahallede ev arama! O mahalle yaşamak için uygun değil, çok gürültülü ve kalabalık.” dedim. Ama o kendi bildiğini okumuş ve o mahallede bir ev satın almış. Tabii ki şimdi çok pişman.

 

 Kendi işine bak!

Eğer bazı insanlar sizin hayatınıza çok fazla karışıyorsalar (interfere), onlara kısaca “ kendi işine bak!” diyebilirsiniz. Yani benim hayatım, işim vb. seni ilgilendirmez (concern). Sen, kendi işinle ve hayatınla ilgilen.

 

Kendini ifade etmek

Bazı insanlar için de -kendini beğenmiş insanların aksine(unlike)- kendi haklarında konuşmak oldukça zordur. Doğru kelimeleri seçerek kendiniz hakkında konuşamıyorsanız, kendinizi ifade edemiyorsunuz (express) demektir.

 

Kendi yolunda yürümek

Bazı insanlar vardır ve onlar diğerlerinden farklıdır. Bu insanların kendilerine ait düşünceleri ve hayat tarzları vardır. İşte böyle insanlar için “kendi yolunda yürüyor” diyebiliriz.

“Birçok arkadaşıma göre köyde yaşamak çok zor ve sıkıcı. Ama ben ne olursa olsun kendi yolumda yürümek istiyorum.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s