Prenses ve Bezelye Tanesi

 

Bir zamanlar bir prens vardı ve bir prensesle evlenmek istiyordu. Prens gerçek bir prensesle evlenmek istiyordu ama kandırılmaktan da korkuyordu. Gerçek bir prenses bulmak için bütün dünyayı gezdi. Bazı yerlerde çok güzel prenseslerle tanıştı ama prens onlara inanmadı. Aslında prens insanlara çok zor güveniyordu. Prens bütün dünyayı gezdikten sonra eli boş sarayına döndü. Üzgündü çünkü hala gerçek bir prenses yoktu.

Bir akşam hava çok yağmurluydu ve şimşekler çakıyordu. Kral ve kraliçe sessiz sessiz tahtlarında oturuyordu. Prens de üzgün üzgün pencereden yağmuru seyrediyordu. Birden birisi kapıyı çaldı. Herkes çok şaşırdı… Hizmetçiler kapıyı açtı ve içeriye bir prenses girdi. Bu prensesin elbisesi çok ıslak ve kirliydi. Saçları dağınıktı. Aslında hiç prenses gibi görünmüyordu.

Kraliçe ve prens, bu güzel kıza baktılar ve ona pek de inanmadılar. Ama yaşlı kraliçe “ Acaba gerçekten bir prenses mi ?” diye düşündü.

Sonra prensesi salona davet ettiler ve beraber güzel bir akşam yemeği yediler. Yemekten sonra prenses uyumak istedi çünkü çok yorgundu.

Kraliçe ve prens hala çok merak ediyorlardı. “ Sevgili annecim, sence bu kız gerçek bir prenses mi?” diye sordu prens.

Kraliçe “ Bunu anlamak için bir deney yapacağım.” dedi. Kraliçe prensesin yatağının altına bir bezelye koydu ve üstünü çarşafla kapattı.

 

prenses_ve_bezelye_tanesi

 

Sonra herkes o yağmurlu gecede sıcak yataklarında uyudu. Sabah hep beraber salonda kahvaltı yaptılar. Prens, prensese bakıyordu ve bu temiz giysilerle onu beğeniyordu.

Kahvaltıda Kraliçe “ Sevgili prenses, dün gece iyi uyudunuz mu?” diye sordu.

Prenses “ Doğrusu, iyi uyumadım, neredeyse bütün gece gözlerimi kapamadım. Yatağım hiç rahat değildi. Bütün gece sırtım ağrıdı.”

Tam o sırada prens ve kraliçe gülümsediler. Şimdi gerçekten prensese inandılar. O gerçekten de bir prensesti. Çünkü bir prenses rahat yataklara alışıktır. Prensesler için rahatsız bir yatakta uyumak çok zordur.

Bunun üzerine prens, prensese iltifat etmeye başladı ve bir süre sonra onlar evlendiler… Rahat yataklarda uyudular… Çocukları oldu….

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s