Makarna Sevenlere Müjde!

 

İtalyan oyuncu Sophia Loren bir defasında “ Gördüğünüz herşeyi makarnaya borçluyum. (owe)” demiş.

Bizim gördüğümüz mükemmel vücudu (body) olan bir figür. Birçok insan için sağlıklı bir kiloda kalmak için makarnadan uzak durmak (stay away)gerekiyor. Uzun zaman önce modern beslenme (nourishment ) uzmanları (specialist) makarnayı diyet listelerinden çıkardı. Tabii ki karbonhidrat içeren (contain) herşey mesela pirinç, patates gibi. Uzmanların bu önerileri (suggestion) birçoğumuz için kötü bir haber. Pirinç Asyalıların en çok tükettiği (consume) ürün(product), patates ise Doğu Avrupa gibi birçok ülkede çok tüketiliyor. Ama makarna sevenler için oldukça iyi bir haber var. Bir araştırmaya (research) göre makarna aslında şişmanlatmıyormuş (fatten). Tersine (contrary) obezite riskini azaltıyor.(decrease) Tabii ki bu araştırma makarnanın en çok yendiği ülkede yapılıyor 🙂 Bunu da unutmamak lazım.

Akdeniz Diyeti ve Sağlık

Makarna hakkında araştırma yapan uzmanlar, hazırladıkları diyeti 23,000 insan üzerinde denemişler. Araştırma sonuçlarını (result) da Nutrition and Diabetes dergisinde yayınlamışlar (publish). Bu sonuçlara göre makarnalı Akdeniz diyeti, diyabeti azaltıyor ve kalp krizi riskini de düşürüyormuş (reduce). Bu diyette makarnanın rolü özellikle önemli.

 

Araştırmayı yapan uzmanlardan Iacoviello “ Popüler bakış açısına (perspective) göre; eğer kilo vermek istiyorsan, makarna yemek oldukça kötü bir seçim (choice). Ancak araştırmalar bize gösteriyor ki bu yanlış bir bilgi, pastayı öğünlerimizden (meal) uzak tutmamamız lazım.” diye belirtiyor.

Ama tabii ki miktar (quantity) çok önemli ve aynı zamanda makarnanın yanında yediğiniz diğer şeyler de. Her öğün ya da her gün makarna yemek kilo vermek için iyi bir yöntem(method)değil. En iyisi makarnayı bol yeşil bir salata ile tüketmek.

Kısacası eğer makarnayı çok seviyorsan ve diyetteysen, makarnadan vazgeçmek zorunda değilsin:) Bu arada Türkçe’de “pasta” kelimesinin anlamı farklı. Bunu biliyorsun değil mi?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s