Yeni Akım : Yetişkinler İçin Boyama Kitabı

Bütün dünyada boyama kitapları çocukların sevdiği aktivitelerden biri. Bu kitaplarda yer alan çizilmiş resimlerden birini seçerek renkli kalemlerle ya da sulu boyalarla resimleri boyuyorlar. İstedikleri renklerde yaratıcılıklarını kullanarak zaman geçirmek onlar için oldukça eğlenceli.

Ama neden bütün bu eğlenceyi sadece çocuklara bırakalım?

Şimdilerde yetişkinler de bu renk oyununa, yani boyama kitaplarına ilgi göstermeye başladı. Budünya çapında ortaya çıkan bu geçici akımşükretmeliyiz. Çünkü bu boyama kitapları sayesinde kolaylıkla stres atabiliriz. Boyama süreci boyunca iş hayatınızın sorunlarından, günlük hayatın stresinden, kısacası kafanızı dolduran bütün düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. Geçen kasım ayında Amerika’da çok satan kitaplar arasında bu boyama kitapları da yer alıyordu.

Eğlenceliler ama acaba boyama kitapları size uygun mu?

Sanatçı Trina Lucido, boyama kitaplarının yaratıcılarından biri. Çizimleri için uzaklarda ilhamaramasına gerek olmadığını söylüyor. “ Bir gün çok güzel bir yaprak gördüm- ve işte! Bütün bir sayfaya o yaprağı çizdim. Bazıları içinse Hint kültüründe önemli bir yeri olan mandalaları kullanıyorum. Mandalalar ruhsal bir temizlik için inanılmaz bir araç. Bu mandalaları boyarken,zihniniz arınıyor ve bitirince kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz.

Trina Lucido’nun son boyama kitabı 40 sayfadan oluşuyor, mandalalar ve geometrik şekiller dışında günlük kısmı da yer alıyor. Yani boyadığınız desenin altına kelimeler veya düşündüğünüz şeyleri de yazabilirsiniz. Günlük tutmak çok uzun zamandan beri terapilerde kullanılan bir yöntem.

Lucido, son kitabının arkasında yatan büyük fikrin, insanlara birşeyler yaratmaları için cesaret vermek olduğunu söylüyor.

 

 

“ Kitabımın adı  ‘Boya, Yaz ve Yarat’. İnsanları yaratıcı olmaya iten birşeyler yapmak istedim. Çünkü bence herkeste yaratıcılık vardır. Sadece bu yaratıcılığı ortaya çıkarmak için birşeyler yapmak gerekir. Ben de buna vesile olmak istedim.

Lucido, müşterilerinden gelen geri dönüşümlerin onu cesaretlendirdiğini söylüyor. Birçok müşterisinin fiziksel olarak hasta veya depresyonda olan arkadaşlarına bu kitapları hediye ettiğini belirtiyor. Ona göre bu boyama kitapları bir terapi ya da şifa yöntemi olmaya başladı.

Sanat terapistleri de yazdıkları makalelerde boyama işleminin stresi azalttığını söylüyor. Çünkü kendi isteğinle belli bir işe odaklanmak zihninizi sakinleştirir. Mesela bir çiceği capcanlırenklerle boyadığınızda, sıkıntılarınıza odaklanmak yerine çiçeğe odaklanırsınız. Ayrıca uzmanlar, renklendirme işleminin yaratıcılığınızı hareketlendirdiğini ve sizi çocukluğunuza götürdüğünü söylüyor.

Psikologlar da boyama işleminin beyni sağlıklı bir şekilde çalıştırdığını belirtiyor. Şekil ve form verirken beynin bir bölgesi çalışıyor ama aynı zamanda boyarken de bir başka bölgesi çalışıyor.

__________________________________________________________________________

METİNDEKİ KELİMELER

 Araç : tool

Arınmak : to purify

Belirtmek : remark, specify

Capcanlı : vibrant

Cesaret vermek : to encourage

Cesaretlendirmek :  to encourage

Çizim : drawing

Desen : pattern, figure

Dünya çapında : worldwide

Geçici akım : craze

Geri dönüşüm : feedback

Günlük tutmak : to keep a journal

İlgi göstermek : to show interest in

İlham : inspiration

İşlem : process

Odaklanmak : to focus

Ortaya çıkarmak : to reveal

Ruhsal : spiritual

Sakinleşmek : to get calm

Stres atmak : to get rid of stress

Sulu boya : watercolour

Şekil : shape

Şifa : healing

Şükretmek : to be thankfull

Vesile olmak :  to conduce (to)

Yaratıcı : creative

Yaratmak : to create

Yer almak : to take a place

Yetişkin : grown up

Yöntem : method

Zihin : mind

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s