X, Y, Z Kuşakları

Her kuşak (generation) içinde bulunduğu ortamdan (environment) etkilenir. Dış koşullar (external conditions) ve zamanın ruhu (spirit) sayesinde bireylerin (individual) ortak (common) özelliklerini (feature) anlayabiliriz. Bu amaçla son yıllarda kuşaklar kategorize edilmeye başlandı. Peki bu X, Y, Z kuşaklarının farklılıkları neler?

 

 

X kuşağı için verilen tarih aralığı 1965-1979 yılları arası

Dünyadaki en sancılı (painfull)  dönemlerin sonrasında dünyaya gelmişlerdir. Aynı zamanda kendi dönemlerinin acı (bitter)  savaşlarını, darbelerini (coup), soğuk savaşlarını (cold war) yaşamışlardır.  Bu kuşak bireylerinin gelecekle ilgili endişeleri (worry) vardır ve bu sebeple iş hayatında sadık (faithful, trusty)  bir çalışandırlar. Otoriteye karşı (toward) saygılıdırlar ve bu sebeple de  motivasyonları da yüksek olmuştur. Kadınlar iş hayatına başladıktan sonra bir çocuk az, iki çocuk fazla karmaşası (confusion) yaşamışlardır.

 

 

Farklılıktan hoşlanan, önyargıları (prejudice) olmayan, hoşgörülü (tolerant) ve duygulu(emotional)  nesildir (generation). Bu nesil hızla ilerleyen teknolojiye adapte olmaya çalışmış ve bu yenilikleri takip ederken (to follow) doyumsuz (unsatisfied) olmuşlardır. Ayrıca elma bahçelerinden kovalanırken (to be chased), aşk şiirleri yazan nesil…

 

Y Kuşağı için verilen tarih aralığı 1980-1999 yılları arası

Bu kuşak için ilk söylenen cümle teknolojiye olan bağımlılıkları (addiction) ve becerileridir (skill). Otorite ve kural tanımaz, sabırsız (impatient) , tatminsiz (unsatisfied) ve uyum (adaptation) sorunu olan bir nesil ama öğrenmeye ve araştırmaya hevesli (keen, eager)…

 

 

·         Problem çözmede grup uyumları ve hareket kabiliyetleri (skill, talent) harika.

·         Bireysellikten (individualism) anladıkları bencillik (selfishness).

·         Eleştiri (criticism) oklarına (arrow) denk gelirseniz (come across) kurtuluşunuz (salvation) mucize (miracle).

·         Onlara göre mevcut (present) sorunları; kimse onları anlamıyor…

·         Daldaki (branch) elmaların çatlayana ( to be near to death from) kadar tadına bakarlar. ( to taste)

 

Z Kuşağı için verilen tarih aralığı 2000-2021 yılları arası

“İnsanlık tarihinin el, göz, kulak vb. motor beceri senkronizasyonun en yüksek nesli olarak tanımlanmaktadırlar” diyor bir kaynak (source). Yani mekanikleşmenin ( to become mechanic) ilk belirtileri (symptom) Z kuşağı çocuklarda.

 

Doğduğunda (to be born) bu bilgilerle geldi herhalde.” diye düşünebilirsiniz. Bu kuşağın teknolojiye adapte olma becerisi oldukça yüksek. Teknolojik gelişimin (improvement) jet hızıyla (the speed of a jet) ilerlediği (to move) bir dönemde doğdukları için gelecekleri hakkında kesin bir şey söylemek zor. Z kuşağı çocuklarının hangi meslek dalında faal (active) olacakları dahi bilinmiyor. Çünkü meslek icatları (invention) henüz yapılmadı.

·         Z Kuşağı’nın ebeveynleri (parents) kendilerini çocuklarına karşı yetersiz (not enough) hissedebilirler.

·         Z Kuşağı döneminde sosyalleşme (socialising) kavramı (concept) tarih olmaya (to disappear) başladı ve bu da Z Kuşağı gençlerinin teknolojinin kurbanı (victim) olmasına sebep oldu.

·         Z Kuşağı gençlerinin hayal dünyaları sınırsızdır (limitless) ve cevap verilmesi zor sorular sormaya yatkınlar (prone).

·         Aynı anda aktif bir şekilde pek çok işe dahil olma kapasiteleri var ve  zekaları ve becerileri hayranlık uyandıran (to evoke admiration) bir nesil.

·         Z kuşağı gençleri, otorite ve kural tanımazlık hat safhadadır (line stage). İstediklerini gerçekleştirmek için büyük bir direnişleri (resistance) vardır. Haklılıkları (rightfulness) ve hakları (right) konusunda mücadele etmek (to srtuggle) için, rahatlıkla grup halinde hareket ederler (to move).

·         Onlar için dile getirilemeyecek (to voice) bir konu yoktur.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s