Daha İyi Kelimeler Seçmek İster Misin?

Kullandığımız kelimeler önemlidir. Kelimelerimizin her zaman bir önemi olduğunu hatırlamalıyız. Günümüzde ise internetin bize verdiği güç sayesinde kelimelerimiz çok daha önemli oldu. Bu güç sayesinde sözlerimizin dünyanın her yerine ulaştığını görüyoruz.

Kullandığımız kelimeler başkalarını üzebilir veya onlara yardım edebilir. Çoğu zaman kelimelerimizi kullanırken onların ne kadar güçlü olduğunu farketmeyiz. Ne kadar insan yazdığı kelimeler hakkında gerçekten düşünüyor?

Şu sıralar Chrome tarayıcısı (browser)  iki yeni uzantısıyla (extension) kelimelerinizi seçmenize yardım edebilir.

 

 

Bu uzantılardan birinin adı “reword” ve başkalarını incitme (hurt) gücü olan kelimelerin altını çiziyor (highlight). Diğerinin adı “Just Not Sorry”, sana ne zaman kelimelerinin senin gücünü elinden aldığını ( take away) gösteriyor. İki uzantı da ücretsiz ve sadece Chrome taracıyısıyla çalışıyor.

“Reword” sana hangi kelimelerin zarar verici (harmfull) olduğunu gösteren bir uzantı. Kullanıcılar aşağılayıcı (insulting) , küfürlü (abusive) , zarar verici (hurtful)  bir kelime, deyim veya cümle yazdıkları zaman kırmızı bir çapraz o kelimenin veya kelimelerin üstünü çizecek. (cross the word)

Bu uzantı “spell schecker”a benziyor. “Reword” kelimeleri bloke etmiyor (bloke), sadece kullanıcıları (users) kırıcı olabilecek bir dile karşı ikaz ediyor. (alert) Avustralyalı bir ekip bu uzantıyı geliştirdi. Ekibe göre özellikle çocuklar hangi kelimelerin derin bir şekilde başkalarını etkilediğini bilmiyor.

Ekip “reword” test edildiği zaman, çocukların % 79’unun, uzantı onlara kelimeleri anımsattığı zaman kelimelerini değiştirdiğini gördü.

Chris Tanti, “reword”un geliştiricisi. (developer) Ona göre “reword”, küfür ve aşağılayıcı sözleri online olarak paylaşmadan önce durdurak online davranışlarımızı değiştirmemizi sağlıyor.

Reword’un websitesi kullanıcılara uzantıda olması gerektiğini düşündükleri kelimeleri eklemelerine izin veriyor. (permit) Reword uzantısı ücretsiz ve Google Chrome Store’da bulabilirsiniz.

“Just Not Sorry”

Just Not da bir Chrome uzantısı, birçok açıdan reword’un tam tersi. Reword’un amacı kelimeleri yumuşatmak (softer) ama Just No Sorry kelimeleri güçlendirmek (power) için tasarlanmış. (design)

Uzantıyı tasarlayan ekip bazı insanların kullandıkları kelimeler yüzünden mesajlarının gücünü azalttıklarını düşünüyor.  Bu sebeple de mesajınıza güç katacak (add) kelimeleri gösteren bir araç (tool)  icat ettiler. (invent)  Just Not Sorry Chrome uzantısı olarak sadece Gmail ile çalışıyor. Gmail’de bir mesaj yazmaya başladığınızda, Just Not Sorry mesajın gücünü azaltan kelimelerin altını çizecek.

Noktalı ve turuncu bir çizgi (line) zayıf kelimelerin altında belirecek (apper). Mesela; “sorry”, “just”, “i think” ve “i’m no expert.” Ve bu kelimelerin neden altının çizildiğini anlatan bir açıklama olacak. Kullanıcılar kelimeleri değiştirip değiştiremeyeceklerini seçebilecekler. Altı çizili kelimeler gönderilen mesajda görünmeyecek. Just Not Sorry Google Chrome Store’da ücrestiz olarak bulunuyor.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s