Dünya’dan Festivaller

Festivaller dünya kültürünün önemli bir parçasıdır. Dünyanın her yerinde, insanlar farklı sebeplerle bir araya gelip kutlamalar yaparlar (  have a celebration). Festivaller genellikle her yıl aynı zamanda yapılır. Festivallerde amaç (goal) genellikle eğlenmektir. Bazı dini festivallerde ise insanlar eğlenmekten ziyade dini (religious) ritüelleri uygularlar (practise) ve insanlar daha ciddidir.

Festivallere bakarak her ülkenin kültürü hakkında bilgi alabiliriz. İnsanlar “nasıl eğleniyor, neye önem veriyor” festivallerden anlamak mümkün. Eğer festivallerin içeriklerine (content) bakarsak çok farklı konularda festivaller görebiliriz. Mesela İspanya’daki Domates Festivali, Japonya’daki Araba Festivali gibi her ülkede farklı festivaller var.

 

 

Bazı festivallerin kökeni (root) ise köylerdeki “erginlik (maturity) ritüelleri”ne dayanıyor (based on). Mesela köyün gençleri, fiziksel olarak sınanıyorlar (be tested) ve zor şartlar (condition) altında yarışıyorlar (compete). Zamanla bu ritüeller şehir insanlarının da ilgisini çekiyor ve katılımcılar (participant) artmaya başlıyor. Dolayısıyla yoğun katılımcı sayısıyla köydeki küçük “erginlik ritüeli” büyük bir festivale dönüşüyor. Buna örnek olarak İngiltere’deki  Peynir Yuvarlama Festivali’ni verebiliriz. Bu festivalde yüzlerce kişi dik bir yamaçtan (steep slope) aşağıya birbirleriyle yarışarak, yuvarlanmakta (be rolled) olan ‘Gloucester’ peynirini yakalamaya çalışıyor.

 

 

Günümüzde artık birçok festival turistik bir faaliyet (activity) gibi olmaya başladı. Bölge halkı gelirini (income) arttırmak ve turizmi geliştirmek için festivalleri reklam olarak kullanıyor. Bu durum her ne kadar iyi olsa da diğer taraftan tüketim (consumption) kültürünü de tetikliyor (trigger off). Bu festivallerde insanlar gereksiz yere çok fazla ürün (product) tüketiyor (consume). Mesela İspanya’daki Domates Festivali’nde tonlarca domates sadece eğlence için boşa gidiyor (go in vain). Çünkü insanlar bu festivalde domatesleri birbirlerine atarak eğleniyorlar.

 

 

Türkiye’de festival kültürü çok geniş olmasa da birkaç tane dikkat çekici (eye cathcing) festival var. Her yaz Tekirdağ’da düzenlenen Kiraz Festivali’nde, köylüler kirazlarını diğer bölgelerden (region) gelen insanlara sunuyor (offer). Bu festival sayesinde bölgedeki insanlar kirazlarını satabiliyorlar. Festival katılımcıları da bu lezzetli kirazları yiyerek güzel havanın ve doğanın tadını çıkarıyor (enjoy). Bir başka festivalde Osmanlı döneminden beri düzenlenen geleneksel Mesir Macunu festivali. Bu festivalde insanlara “afrodizyak etkisi” olan Mesir macunları dağıtılıyor (distribute).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s