Ne kadar çok gezdin?

Eğer dünyayı gezemiyorsan, neden interneti gezmiyorsun?

Geoguessr yeni bir online gezi oyunu. Oyun dünyayı gezdirirken aynı zamanda cografya da öğretiyor. Oynaması kolay ama kazanması neredeyse imkansız (impossible) bir oyun. Geoguessr, Google teknoloji şirketinden aldığı görselleri (image) kullanıyor. Fotoğrafa baktıktan sonra, fotoğrafın nerede çekildiğini tahmin ediyorsunuz. (guess)

Ne kadar gezmiş olursan ol, Google Street View kadar çok yerde bulunmamışsındır. Google Street View’ün kameraları uzun zamandan beri dünya etrafında fotoğraf çekmekle meşgul.

OYUN NASIL OYNANIYOR?

Görseller ayrıntılı ya da kıta, ülke ve şehir olarak aranabilir.
maxresdefault-8.jpg
Program dünyadan bir fotoğrafı ve dünya haritasını gösteriyor. Bazı fotoğraflar çok güzel ama bazıları ilgi çekici (interesting) olmayabilir. Özellikle nefes kesici (breathtaking) doğa manzaraları (scenery) işin en eğlenceli ve öğretici tarafı.

Görselleri büyütüp küçültebilirsiniz (zoom) veya çemberin içinde çevirip bakabilirsiniz.Görseller belirgin konumlarda (location) ileriye ve geriye, yukarıya ve aşağıya doğru gidebilir. Fotoğrafın çekildiği yeri bildiğin zaman, Google Map’e (harita) tıklayıp (click) seçtiğin yeri işaretle.

Sonra Make Guess tuşuna tıkla ve karşında yeni seçtiğin yer ile gerçek yer arasındaki mesafeyi gösteren bir görsel belirecek (appear). Geoguessrsana kaç kilometre uzakta olduğunu ve kaç nokta öğrendiğini gösterecek.

Gösterilen yeri tahmin etmek için 5 kez şansın var. Beşinci tahminden sonra senin tahmin ettiğin yeri, doğru yeri ve kazandığın puanı gösteren bir harita göreceksin.

YARDIMCI İPUÇLARI (hint)

Aşağıda gördüğünüz yerin dünyanın hangi bölgesinde olduğunu belirlemenizi ( identify) sağlayacak 5 öneri veriyoruz.

Etrafına bak ve yerel (local) dilin ne olduğunu gösterecek bir tabela (signboard) ya da simge (symbol) bulmaya çalış. Mesela, işarette hem Fransızca hem de İngilizce yazıyorsa, Kanada iyi bir tahmin olabilir.

· Bitkilere dünyanın hangi enleminde (latitude) olduğunu anlamak için yakından bak. Palmiye ağaçları, tropikal bir iklim (climate) anlamına gelebilir.

· Yolda sürücülerin sağ direksiyonda mı, sol direksiyonda mı sürdüklerine dikkat et ve not al. Eğer araçlar sol direksiyon kullanılıyorsa, bu tahminini küçültür.

· Trafik levhalarına (road signs) bak. Eğer yollarda uluslararası işaretler kullanılıyorsa, orası büyük ihtimalle Amerika Birleşik Devletlerinde değildir. ABD’de çok az yerde uluslararası yol işaretleri vardır.

Geoguessr bilgisayarda veya mobil araçlarda oynanabilir. Sadece internete bağlı olmanız gerek.

Oyunu oynadıkça, daha çok coğrafya bilgisi ediniyorsunuz. Ama dikkat, oyun bağımlılık (addiction) yapabilir. Güzel haber ise Gesguessr ücretsiz, görülecek yerleri tüketmek (run out) neredeyse imkansız!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s