İlişkiler

Günümüzde insanlar ilişkilerinde birçok sorun yaşıyor. Bu sorunlar yüzünden birçok insan mutsuz. Oysa ki bazı sorunları biraz daha özen göstererek çözebiliriz. Öncelikle daha az beklentili olmayı öğrenmemiz lazım. Eğer beklentilerimiz çok olursa, daha çok hayal kırıklığına uğrarız. Eğer karşımızdaki insanın karakterini kabul etmezsek, o kişi kendini kötü hissedebilir.

İlişkilerimizde bir diğer sorun da iletişim. İnsanları iyi dinlemezsek, birçok şeyi yanlış veya eksik anlayabiliriz. Bazen aynı şeyi konuşsak bile, birbirimizi anlamıyoruz çünkü gerçekten birbirimizi dinlemiyoruz. İletişim için en önemli şey empati yapmak. Eğer kendimizi karşımızdaki insanın yerine koyarsak ve onu anlamaya çalışırsak, birçok sorun ortadan kalkabilir.

İlişkilerdeki güven sorunu da bir başka mesele! Eğer karşımızdaki insana güvenmezsek, sık sık “ Acaba o şimdi doğruyu söylüyor mu?” diye düşünürüz. Hatta bu sorun daha da ilerlerse paranoya sorunları ortaya çıkar. Tabii ki böyle bir durumda sağlıklı bir ilişki kurmak pek mümkün değil. Peki güven sorununu nasıl çözebiliriz? Öncelikle kendimize karşı dürüst olmamız lazım, eğer kendimize karşı dürüst değilsek, diğer insanlara da güvenemeyiz.

Sonuç olarak sağlıklı bir ilişki için beklentisiz olmak, birbirimizi iyi dinlemek ve güvenmek çok önemli. Eğer bu üç noktaya özen gösterirsek, ilişkilerimizde çok daha az sorunlar olur ve bizler de daha mutlu olabiliriz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s