Çocuk Eğitimi

This time I’m sharing an essay that was written by my student Natalya. She talks about the comparison between education in Turkey and Russia.  Enjoy reading it 🙂

Rus ve Türk eğitim sistemi birbirinden farklı. Bana göre Rus eğitim sistemi daha yapılandırılmış. Bütün çocuklar 1.5 -2 yaşında kreşe giderler. Hava koşullarına rağmen her gün dışarıya çıkarlar.

Rusya’da bu kadar özel kreş yok. Çok devlet kreşi var. O yüzden gruplar daha küçük. Türkiye’de ailesi istemezse, anne çalışmazsa veya bakıcı varsa çocuk okula kadar evde durabilir. Bence bu iyidir çünkü çocuklar kreşte sık sık hasta olurlar. O yüzden ben de bakıcı varsa çocukları kreşe göndermem.

Rusya’da çocuklar için çok kurs var. Çocuklar bu kurslara 1 yaşından itibaren başlarlar. Her çocuk sanat ve müzik, spor veya dans okuluna gider. Türkiye’de çoğu çocuk evde durur. Mesela benim eşim neden kızımız müzik derse gider anlamıyor. Ama bence eğer çocuk kendisi kursa gitmek isterse ve severse çok önemli.

Genellikle her eğitim sistemi kendisine göre  iyidir. Rus çocuklar daha disiplinli, itaatkar ama daha soğuk. Türk çocuklar daha şımarık ama çok dost ve daha canlı.

Yazar : Natalya Menderes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s