Alışveriş

This text is about shopping so you can find some important vocabulary about shopping. If you want to remember these words whenever you need then try to write some sentences with them. You can even share your sentences with me under this text as a comment so that I can correct them when I have time to do it 🙂 Have fun!

 

Alışveriş hem ekonomik, hem psikolojik bir aktivitedir.  Ekonomik çünkü para ile ilgili. Müşteri para harcıyor, satıcı para kazanıyor, kar ediyor. Psikolojik çünkü moral düzeltiyor, kişiyi mutlu ediyor.

indir.jpg

Herkes kendi ekonomik durumuna göre ya pazardan,  ya küçük dükkanlardan,  ya da alışveriş merkezindeki ünlü mağazalardan alışveriş yapıyor. Küçük dükkanlarda genellikle pazarlık yapıyoruz.  Bazen biraz ısrar ediyoruz. Satıcılar böyle müşterileri sevmiyor ama tabii müşteriyi kaybetmek istemiyor. Bunun için belki yüzde beş, belki yüzde on ama  genellikle biraz indirim yapıyor.

Alışveriş merkezinde fiyatlar  standart. Satıcıdan indirim istemek faydasız. Çünkü bir marka aynı ürünü, bütün mağazalarda aynı fiyata satıyor. Alışveriş merkezleri pazarlardan daha pahalı, çünkü mağaza için çok kira ödüyorlar, tabii bu fiyata yansıyor. Pazarda zaten en uygun fiyatı buluyoruz, çünkü satıcılar dükkan için kira ödemiyor.

indir.jpg

Ödeme şekli ya nakit, ya kredi kartı ile. Hemen hemen her yerde kredi kartı ile ödemek mümkün. O zaman taksit seçeneği de var. Şimdi alıyorsun, 3,4,6,12 ay boyunca taksitle ödüyorsun. Türkiye’de taksit taksit ödeme çok yaygın. Bunun hem iyi tarafı, hem kötü tarafı var. İyi tarafı pahalı şeyleri bu şekilde almak mümkün. Kötü tarafı bütçe kontrolü yapmak zor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s