ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU

Ne hoş bir hava vardı. Güneş parlıyor, rüzgar tatlı tatlı esiyordu. Kırlarda kuşlar neşeyle uçuyordu. Tarlaların çevresinde büyük ormanlar vardı. Ormanların ortasında da derin göller vardı. Göllerin içinde kocaman sazlıklar vardı.

Bu sazlıkların içinde bir ördek kuluçkaya yatıyordu. Uzun zaman orada yumurtalarının üstünde oturuyordu. Doğrusu bu anne ördek biraz sıkılıyordu. Arkadaşları da nadiren onu ziyaret ediyordu.

Sonunda bir gün yumurtalar çatlamaya başladı. Yumurtaların içinden bebek ördekler yavaş yavaş çıkıyordu.  Vak! Vak! diyorlardı. Anne ördek çok mutluydu. Bebek ördekler merakla etraflarına bakıyordular. “ Dünya ne kadar büyük!” diye düşünüyorlardı.

Anne ördek “ Dünya bu kadar değil, tabi kii, sazlıkların ötesinde büyük büyük ormanlar var.

Anne ördek bebeklerini kontrol ettikten sonra büyük bir yumurta gördü. Bu yumurta hala çatlamadı. Anne ördek biraz sıkıldı. “ Bu yumurta neden hala çatlamadı? Bu yumurta için biraz daha bekleyeceğim, offf ne kadar sıkıcı.

Tam o sırada yaşlı bir dişi ördek anne ördeği ziyaret etti. “ Neden hala bekliyorsun, çocuklarına yüzmeyi öğret.” dedi.

Anne ördek “ Evet, ama hala bir yumurta çatlamadı, onu bekliyorum.” dedi

Yaşlı ördek yumurtaya baktı ve homurdandı. “ Bu hindi yumurtası, boşuna bekleme. Git, çocuklarına yüzmeyi öğret.” dedi

Anne ördek “ Sorun değil, biraz daha bekleyeceğim.” dedi.

cirkin-ordek-yavrusu.jpg

Bir gün sonra büyük yumurta da çatladı. Anne ördek baktı ve şaşırdı. Bu ördek çok farklıydı ve diğer ördekler kadar güzel değildi. Aslında bu ördek çok çirkindi.

Kocaman bir ördek yavrusu, sanırım bu hindi yavrusu değil, sadece biraz çirkin.” dedi kendi kendine.

 

Ertesi gün anne ördek diğer çocuklarını da topladı ve su kenarına yürüdüler. Anne ördek hemen suya atladı ve diğer çocuklarına da “ Haydi, siz de atlayın.” dedi. Yavru ördekler teker teker suya atladılar. Çirkin ördek de diğerleri gibi suya atladı ve yüzmeye başladı.

Anne ördek, çirkin ördeğe baktı ve “ Yok, yok bu hindi değil, bu da yüzüyor, ayaklarını da çok iyi kullanıyor. Bu yavru kesin ördek.” diye düşündü.

Anne ördek  ve çocukları gölde yüzdükten sonra göl kenarında yürümeye başladılar. Anne ördek çocuklarına ağaçları, çiçekleri ve diğer ördek ailelerini gösterdi. Çocuklar diğer ördeklerle tanıştılar. Ancak bazı ördekler çirkin ördek yavrusunu işaret ediyordu :

cirkin_ordek_yavrusu.jpg

Şuna bak, hepimizden ne kadar farklı. Çok çirkin ve çok büyük bir ördek bu.” diyordular.

Bir ördek, anne ördeğe yaklaştı ve “ Hoşgeldiniz, çocukların çok güzeller ancak şu büyük ördek biraz çirkin. Bence onu sürüden at.” dedi.

Anne ördek “ Asla, o da diğerleri gibi çok akıllı ve iyi yüzüyor. Sadece yumurtada biraz fazla kaldı bunun için bu kadar büyük oldu.” dedi.

Yavru ördekler, diğer ördeklerle arkadaş oldular, beraber koştular, eğlendiler. Çirkin ördek biraz mutsuzdu, kimse onunla konuşmadı. Ona çok sert baktılar ve kötü davrandılar.

hqdefault.jpg

Diğer günler de çirkin ördek için oldukça zor geçti. Herkes ona kötü davranıyor “ Çirkin, iğrenç ördek.” diyordu.

En sonunda, çirkin ördek burada yaşamak istemedi ve başka bir yere doğru uçmaya başladı. Kuşlar bile ondan korktu. Bir yerde dinlenmek için durdu. Burada yaban ördekleri yaşıyordu. Yaban ördekleri “ Sen ne tür bir kuşsun?” diye sordular.

Çirkin ördek güzel bir selam verdi, çok iyi görünmek istiyordu. Yaban ördekleri ona baktılar ve “ Doğrusu çok çirkin bir kuş bu.” diye düşündüler.

Ördeklerden biri “ Sen farklısın, bizimle aynı türden değilsin ama sorun değil, burada yaşa.” dedi.

Çirkin ördek teşekkür etti ve birkaç gün yaban ördekleriyle beraber yaşadı. Bir gün, iki erkek yaban kazı yanına geldi :

Hey çirkin arkadaş, biz seni sevdik, bizimle gel ve göçmen kuş ol.” “Biz şimdi çok uzaklara uçacağız.” dediler.

Tam o sırada “ Bom, bom!” diye sesler geldi ve yaban ördekleri suya düştü. Bir avcı köpeğiyle beraber yaban ördeklerini avlıyordu. Diğer yaban ördekleri çok korktu ve hepsi kaçmaya başladı. Sazlıkların arasından bir köpek çirkin ördeğe yaklaştı. Çirkin ördek de çok korkuyordu. Köpek çirkin ördeği kokladı ve sivri dişlerini gösterdi ama sonra çirkin ördeğe hiçbir şey yapmadı.

Çirkin ördek “ Tanrı’ya şükür o kadar çirkinim ki, köpek bile beni ısırmadı.” diye düşündü.

Çirkin ördek orada birkaç saat bekledi. Sonra hızlıca koşmaya başladı. Hemen oradan uzaklaşmak istiyordu.

Akşama doğru, ufak ve yoksul bir köylü kulübesine vardı. Fırtına yaklaşıyordu ve çirkin ördek bu küçük kulübeye girdi. Kulübe de yaşlı bir kadın yaşıyordu. Bu kadının bir kedisi ve bir de tavuğu vardı.

Ertesi gün yaşlı kadın ve hayvanları çirkin ördeği gördüler. Kadın çok mutlu oldu çünkü ördek yumurtası yemek istiyordu. Çirkin ördek birkaç hafta da bu kulübede yaşlı kadınla beraber yaşadı.

Tavuk, çirkin ördeğe “ Sen yumurtlamayı biliyor musun?” diye sordu.

Kedi “Sen ısırmayı biliyor musun?” diye sordu.

Çirkin ördek “ Hayır, bilmiyorum.” dedi. Çirkin ördek çok sıkıldı, suda yüzmek istiyordu.

Tavuğa “ Ben sularda yüzmek istiyorum, yüzmek çok eğlenceli.” dedi.

Tavuk çok şaşırdı ve ona “ Saçmalama, işi yarar bir şey yap.” dedi.

Tavuk, çirkin ördeği anlamıyordu. Çirkin ördek yine kendini çok yalnız hissetti. “ Galiba ben buraya da ait değilim. Başka bir dünyaya gideceğim.” dedi.

Çirkin ördek uzun bir süre uçtu. Sonra ormanlarda, göllerde gezdi. Bütün hayvanlar onu küçümsüyordu. Çirkin ördeğin hiç arkadaşı yoktu.

Sonra kış geldi ve çirkin ördek çok üşümeye başladı. Bir akşam, güneş batıyordu ve gökyüzünde çok güzel bir kuş sürüsü vardı. Bu kuşlar ahenkle uçuyordular. Hepsinin kanatları güneşte parıldıyordu. Çirkin ördek bu kuşları çok beğendi. Aslında bu türden kuşları ilk defa görüyordu. Çok heyecanlandı. Ama kuşlar hızla oradan uzaklaştılar.

cirkin_ordek_yavrusu (1).jpg

Çirkin ördek için kış çok zor geçti ama sonunda ilkbahar geldi. Çirkin ördeğin kanatları daha da büyüdü. Hava çok güzeldi, çirkin ördek kanatlarını açtı ve uçmaya başladı. Bir başka göle geldi. Burada da herşey çok güzeldi ve hemen yüzmeye başladı. Çirkin ördeğin hemen önünde üç kuğu yüzüyordu. Çirkin ördek bu kuşları hemen tanıdı, tekrar onlara hayran oldu. “Tanrım, ne kadar güzel kuşlar, ne kadar güzel boyunları var.”

Kuğular da çirkin ördeği gördüler ve ona selam verdiler. Çirkin ördek hemen onlara yaklaştı ve “ Size katılmak istiyorum ama ben çok çirkinim.” dedi ve başını eğdi. Tam o sırada suda kendi yansımasını gördü. Çirkin ördek çok şaşırdı. “ Aman Tanrım, ben artık o kara, çelimsiz, çirkin ördek değilim. Şüphesiz ben de bu kuğular gibiyim. Tanrım ben de bir kuğuyum.” diye sevinçle bağırdı.

Sonra diğer kuğular da yanına geldi. Herkes ona hayranlıkla bakıyordu. Yavru kuğular onun etrafında yüzüyordular. Yaşlı kuğular, bu genç kuğuyu selamladılar.

Kuğuların en güzeli, ne kadar genç ve alımlı.” diyorlardı.

Genç kuğu şok şaşırıyordu, kanatlarına ve tüylerine bakıyordu. Gerçekten de çok güzel bir kuğuydu. Ama hiç kibirlenmiyordu. O kadar acıdan sonra bu sürpriz çok güzeldi.

Ufak, çirkin bir ördekken, bu mutluluğu hiç tahmin etmiyordum. Çok şanslıyım.” dedi.

Sonunda çirkin ördek kendini buraya ait hissediyordu.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s