Gençlerin Problemleri

 

I’ve asked Mari If she can describe young people’s problems in her country by writing an essay, and she did a great job! It makes me happy seeing my students making progress in a very short time 🙂

 

Finlandiya´da gençlerin en büyük problemi akil sağlığı sorunları. Depresyon, ızdırap ve panik atak en yaygın problem. Akıl sağlığı sorunlarının yanı sıra gençler alkol, hap ve uyuşturucu kullanıyorlar. Problemler cocukluklarında başlıyor. Bazı fakir, uyuşturucu ve alkol kullanan ailelerde büyümek büyük bir problem. Büyüyen çocuğun etrafında güvenebileceği ve onu dinleyen bir yetişkin her zaman olmuyor. Hiç kimse gençlere hayatı ögretmiyor. Çok erken evden taşinan gençler yemek pişiremiyorlar, temizlik yapamıyorlar, parayı sorumlu kullanamıyorlar, fatura ödeyemiyorlar, okul veya iş ile başedemiyorlar. Genellikle anne babanın kötü alişkanlıkları cocuklara geçiyor. Bu nedenle normal yaşamayı beceremiyorlar. Bu tür gençlere yardım etmek çok zor.

Para sorumluluğu alamayan gencler hızlı kredi kullanıyorlar ama faizler cok yüksek olduğundan geri ödeyemiyorlar. Ve sonunda kolayca evlerini kaybediyorlar.

Temel eğitimini bitirmeyen gençler tehlikede. Eğitimsiz gençlerin iş bulması cok zor. Eğitimlilerin bile iş bulmasi çok zor olabiliyor. İşsizlik büyük problem. İşe girmek için de tecrübe gerekiyor.

En büyük problem gençler gelecekten bir şey beklemiyor ve vizyonları yok.

Yazar : Mari Gürbüz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s